Proszę o nie kopiowanie zdjęć ani tekstów z bloga. Tworzenie go wymaga czasu i wysiłku z mojej strony - kopiowanie czegokolwiek i publikowanie na innych stronach czy forach internetowych bez mojej wiedzy i zgody jest po prostu kradzieżą.
Zakładki:
Sunday and Vigo in English

Najważniejsze wpisy w blogu

Krewni i znajomi Królika

Edukacja dla Odpowiedzialnego Właściciela i Szkolenie dla Wspaniałego Psa

Hodowle

Owczarek pirenejski

Napisz do mnie

Kategorie: Wszystkie | English | Lektury | News | O Bravie | O Eri | O Sunday | O Vigo | O mnie
RSS
poniedziałek, 18 lipca 2005
Sundayowe urodzinki
No i kiedy to tak zleciało? Sunday dziś skończyła trzy lata!


"zaraz zjem ten torcik, tylko jeszcze do zdjęcia trzeba popozować"
Image Hosted by ImageShack.us


I wiecie co? Szczeniaki są słodkie, ale nie ma to jak dojrzały, mądry, ułożony pies :o) Z Sunday mam już ten komfort, że znamy się jak łyse konie, znam jej dobre i słabe strony, umiem rozpoznać jej humorki, wiem, czego się po niej spodziewać (i jak mnie zaskakuje, to pozytywnie). Jest spokojniejsza, stabilniejsza, ale ciągle lubi się uczyć nowych rzeczy (ostatnio opanowała poproś - oczywiście szybciej niz Vigo).
Raz to powiem: ale mam wspaniałego, kochanego, mądrego Sundaya w domu :o))).
23:30, orvokki , O Sunday
Link Komentarze (3) »
środa, 18 maja 2005
Wspomnień czar...
Znalazłam płytę ze zdjęciami Sunday z czasów słodkiego dzieciństwa i nie mogłam się powstrzymać.

Image Hosted by ImageShack.us

Biegam!
Image Hosted by ImageShack.us

Aportuję! (i to się nazywa wrodzona chęć aportowania...)
Image Hosted by ImageShack.us

Zmęczona zasypiam, tam gdzie padnę :o)
Image Hosted by ImageShack.us
11:26, orvokki , O Sunday
Link Komentarze (1) »
czwartek, 31 marca 2005
Kto ma tyle wdzięku co ja??

Oto ilustracja spanielowego wdzięku i słynnego spojrzenia:
23:09, orvokki , O Sunday
Link Komentarze (2) »
czwartek, 10 marca 2005
Co o spanielach wiedzieć potrzeba ?
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem cocker spaniela angielskiego, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy (poniższe uwagi wynikają z mojej wiedzy i doświadczeń, nie wyczerpują tematu, ale mam nadzieję, że będą pomocne przy podejmowaniu decyzji).

Wady:

- BARDZO pracochłonna pielęgnacja - zwłaszcza jeśli zależy nam, żeby nasz spaniel ładnie i zgrabnie się prezentował. Spaniele wymagają: czesania (najlepiej codziennie), kąpieli, strzyżenia, trymowania, golenia maszynką tu i ówdzie... i nie są to tylko fanaberie, bo na przykład wygolenie ucha od wewnątrz sprzyja jego lepszej wentylacji, a więc i zdrowiu. Ponadto trzeba regularnie kontrolować stan uszu i czyścić w miarę potrzeby.

- NIEKTÓRE spaniele są szczekliwe.

- NIEKTÓRE spaniele są histerykami i reagują nieco przesadnie na drobne nawet i niebolesne zabiegi (czytaj: wrzask na całą lecznicę przy zakładaniu mikrochipa :o)))

- a co z osławioną agresją spanieli?
No cóż, najczęściej winę ponosi właściciel, który wzruszony słodkim spojrzeniem swojego ulubieńca zaniedbuje wpojenie mu elementarnych zasad posłuszeństwa i zapomina o konsekwentnym stawianiu mu wymagań. Cocker spaniel, jak każdy pies, potrzebuje stanowczego przewodnika i odpowiedniego ułożenia - nie zrzucajmy więc własnych uchybień na rzekomo agresywny charakter rasy.
Owszem, u cocker spanieli angielskich opisano chorobę zwaną jako rage syndrome. Są to niekontrolowane ataki agresji skierowane najczęściej przeciwko domownikom, często połączone z bronieniem miski, zabawki czy posłania. W tej chwli choroba ta występuje bardzo rzadko. Jej przyczyny nie są do końca poznane, ale zauważono następujące zależności:
- najczęściej dotknięte nią są cockery jednomaściste, głównie złote.
- psy cierpiące na tą chorobę zwykle pochodzą z PSEUDOHODOWLI: były źle żywione w szczenięctwie, zostały zbyt wcześnie (przed ukończeniem ośmiu tygodni) oddzielone od matki, nie miały wystarczającego kontaktu z człowiekiem.
JEŚLI MYŚLISZ O KUPNIE SPANIELA, ZNAJDŹ DOBRĄ HODOWLĘ. Po czym ją rozpoznać?
- hodowla sprzedaje wyłącznie szczenięta z metryką wydaną przez Związek Kynologiczny w Polsce, uprawniającą do otrzymania rodowodu.
- szczenięta chowane są w domu, w bliskim kontakcie z człowiekiem. Są głaskane, brane na ręce, mają w kojcu zabawki. Kojec jest czysty i przestronny, z dostępem światła dziennego.
- szczenięta są w dobrej kondycji: mają błyszczącą sierść, czyste oczy i uszy (brak zaczerwienienia, ropienia, wycieku, brzydkiego zapachu), są wesołe i ożywione
- hodowla sprzedaje szczenięta nie wcześniej niż po ukończeniu przez nie ośmiu tygodni. Szczenięta są zaszczepione i odrobaczone, mają książeczki zdrowia.
- hodowla nie ma nic do ukrycia: można obejrzeć matkę szczeniąt, warunki, w jakich przebywają szczenięta, wszelkie dokumenty (rodowody rodziców, karty ocen z wystaw, protokół odbioru miotu i tak dalej). Hodowca chętnie odpowiada na pytania i udziela wyczerpujących informacji.
- rodzice szczeniąt mają wykonane badania (prześwietlenie na dysplazję, badania oczu).


Zalety
(tych na szczęście jest dużo więcej).

- wspaniały charakter. Prawdziwy cocker jest ciągle w świetnym humorze, bez przerwy macha ogonem, jest zawsze gotów do spaceru i zabawy, potrafi stroić miny i umie rozweselić swojego ukochanego właściciela. Poza tym jest pieszczochem, uwielbia się przytulać i być głaskanym :o)

- duża inteligencja. Wbrew krążącym o cockerach krzywdzącym i fałszywym plotkom, są to naprawdę bardzo inteligentne psy. Uczą się szybko i pragną sprawiać przyjemność swojemu właścicielowi. Jeśli zdołasz naukę uczynić zabawą, można je nauczyć prawie wszystkiego. Krótki wykaz tego co umie Sunday:
- podstawowe komendy z zakresu posłuszeństwa: chodzenie przy nodze na smyczy i bez smyczy, przychodzenie na wołanie do mnie i do nogi, rozkazy siad, waruj i stój na odległość (na komendę głosową lub optyczną), pozostawanie w pozycji siad i waruj, aportowanie, dawanie głosu
- sztuczki: otwieranie szuflady z zabawkami, przynoszenie butów, podawanie do ręki upuszczonych przedmiotów, odnajdywanie zgubionych przedmiotów, slalom między nogami właściciela, tańczenie na tylnych łapach, podawanie łapy, turlanie się, kłanianie się
- agility - Sunday ma najwyższy stopień wyszkolenia A3

- temperament - cockery tryskają energią, uwielbiają długie spacery, pływanie, aportowanie i wszelkie zajęcie, jakiego dostarczy im właściciel. Jeśli zapewni im się odpowiednią dawkę ruchu, w domu są bardzo spokojne i niekłopotliwe.

- rozmiar w sam raz :o) Cocker jest na tyle duży, by nie być nadmiernie delikatnym, a jednocześnie na tyle mały, że łatwo go wziąć na ręce czy na kolana, co pozwala go zabierać ze sobą prawie wszędzie.

- wspaniała uroda - zdrowy zadbany cocker to widok radujący oko i serce: sportowa sylwetka, piękny ruch, błyszcząca sierść, merdający ogon i spojrzenie chwytające za serce

- poczucie humoru :o) Sami zobaczycie...

środa, 09 marca 2005


Sunday na Mistrzostwach Świata Agility w Montichiari 23-26. września 2004r.
10:25, orvokki , O Sunday
Link
poniedziałek, 28 lutego 2005

Podstawowe dane:

Imię rodowodowe: MIRANDA ze Sztormowej
Rasa: cocker spaniel angielski kolorowy
Data urodzenia: 18.07.2002r.
Umaszczenie: Biało-pomarańczowa

Osiągnięcia:

Zdany egzamin PT1 z wynikiem 192 pkt/200 i III lokatą.

Od 6.02.2005 r. stopień A3 w agility

Spełnione warunki do Championatu Polski Agility.


II miejsce w Pucharze Polski Agility 2004r., III miejsce w PPA 2005, II miejsce w PPA 2006, IV miejsce w PPA 2008, III miejsce w PPA 2009 (chyba, nie mogę dotrzeć do tych danych ;)), II miejsce w PPA 2010, I miejsce w PPA 2011

Vice-mistrz Polski Agility 2009

Mistrz Polski Agility 2010


Reprezentantka Polski na Mistrzostwa Świata Agility:

-2004, Montichiari

-2006, Basel

- 2008, Helsinki

- 2009, Dornbirn

- 2010, Rieden,

- 2011, Lievin

18:54, orvokki , O Sunday
Link
środa, 09 lutego 2005
To właśnie ja, Sunday

19:22, orvokki , O Sunday
Link