Proszę o nie kopiowanie zdjęć ani tekstów z bloga. Tworzenie go wymaga czasu i wysiłku z mojej strony - kopiowanie czegokolwiek i publikowanie na innych stronach czy forach internetowych bez mojej wiedzy i zgody jest po prostu kradzieżą.
Zakładki:
Sunday and Vigo in English

Najważniejsze wpisy w blogu

Krewni i znajomi Królika

Edukacja dla Odpowiedzialnego Właściciela i Szkolenie dla Wspaniałego Psa

Hodowle

Owczarek pirenejski

Napisz do mnie

Kategorie: Wszystkie | English | Lektury | News | O Bravie | O Eri | O Sunday | O Vigo | O mnie
RSS
czwartek, 24 kwietnia 2008
Wtręt dzieciowy

Nie mogę się oprzeć. Jak na to patrzę, to wierzyć mi się nie chce, że jeszcze dwa miesiące temu Sergiusz był taką krewetką, nie umiejącą się samodzielnie przewrócić z pleców na brzuch (lub odwrotnie).

darmowy hosting obrazków

20:37, orvokki , News
Link Komentarze (3) »
niedziela, 20 kwietnia 2008
Trochę zaległych zdjęć...

Zdjęcia robione w ostatni poniedziałek, niestety we wtorek zmogła mnie niemoc straszna, która dopiero dzisiaj mi mija (mam nadzieję... już boję się zapeszać).

Najpierw domowe pielesze. Mój cudny, grzeczny spaniel:

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

Do ulubionych zabawek Sergiusza zaliczają się komórka, piloty, kabel od laptopa (ciekawe, po kim to ma?) oraz Sunday (ciekawe, po kim TO ma?).

Później poszliśmy na spacer. Wyjątkowo było ładnie...

darmowy hosting obrazków

Psiaki ćwiczą "Waruj-zostań" przez 4 minuty:

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

A to jest nowa piękna PISZCZĄCA zabawka. Jest potworna. Na wydechu wydaje takie potworne iiiiii jakby zdychała. Ale psy są zachwycone niebotycznie. Vigo ukradł i nie chciał oddać, a Sunday za nim ganiała. Co było trochę smutnym widokiem, ponieważ spaniel pędził z całych sił, a Vigocki robił wdzięczne, leciutkie i swobodne patataj. Świat nie jest sprawiedliwy. Nie mam tego na zdjęciu, bo turlałam się ze śmiechu.

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

21:10, orvokki , News
Link Komentarze (3) »
czwartek, 17 kwietnia 2008
Profil osobowości psa

Tłumaczę teraz jedną książkę o szkoleniu psów. Książka ma momenty lepsze i gorsze, ale ogólnie na razie mi wychodzi na plus, a w każdym razie naprawdę jest interesująca. M.in. jest bardzo ciekawy rozdział poświęcony popędom i temu, że od tego, jakie popędy u psa dominują, zależy dobór metody szkoleniowej i nagród. Niby oczywistości, ale naprawdę fajnie jest to tam wytłumaczone (m.in które zachowania związane są z którym popędem) i na dodatek jest tam taki teścik z 40 pytań, na podstawie którego można określić Profil Osobowości Psa. Pytania są w rodzaju "Czy mając okazję Twój pies węszy: zawsze / czasami / prawie nigdy" i ocenia się to w skali od 0-10, gdzie 10 to zawsze, 5-9 czasem, a 0-4 rzadko lub prawie nigdy. Potem zlicza się punty i już wiemy, które popędy u naszego pupilka są najsilniejsze, a może w ogóle jest on wyprany z popędów?
Oczywiście nie omieszkałam przeprowadzić tego dla swoich psów. 
Wynik trochę był dla mnie zaskoczeniem, a trochę nie.
U Sunday, jak PT Czytelnicy mogli się domyślić z niektórych notek o treści "znowu mi pogoniła bażanta" oraz z niektórych fotek, na których jest na lince wśród tych naszych okolicznych pól zielonych, dominuje popęd myśliwski. Na dodatek popęd społeczny ma zaledwie przeciętny, a na bazie tego popędu uczy się psa większości społecznie akceptowanych zachowań. Za to prawie pozbawiona jest popędu obronnego. Wynikałoby z tego, że jest psem miękkim, dla którego wystarczą bardzo delikatne bodźce awersyjne (typu podniesiony głos lub krzywa mina), żeby zniechęcić go do niepożądanego zachowania. Tak przynajmniej twierdzą autorzy.
Ale... no właśnie. U Sunday popęd obronny nie występuje ani w formie popędu walki, ani w formie popędu ucieczki. A duża siła instyntu myśliwskiego sprawia, że ona tak bardzo chce sobie tego bażanta pogonić, że w nosie ma moje skrzywione miny i tym podobne łagodne środki perswazji powiedzmy negatywnej. Osobiście nie wyciągam z tego wniosku, że należałoby  zastosować silniejsze bodźce awersyjne (w rodzaju obróżki kopiącej prądem), ino jak widzę, że pies mi przestaje kontaktować to, nauczona przykrym doświadczeniem wołającego na puszczy, przypinam jej linkę i po sprawie :). Ale przypomniało mi się, co mówiła Silvia Trkman o francuskich pyrkach - że mianowicie Francuzi kiedyś stosowali metody dość brutalne również w agility. W związku z czym to, co tam biegało fajnie, miało naprawdę silne popędy (znaczy chciało biegać bardziej niż zniechęcały je nieprzyjemne bodźce), w związku z czym w miarę bezpiecznie można było sobie pyrka z Francji kupić, licząc na fajnego psa do pracy. 
Tak czy siak, wynik Sunday wskazywałby, że jest to pies raczej trudny do szkolenia. Hmm. 
 
A zaskoczeniem dla mnie było to, że wynik Vigo wskazuje na to, że jest on psem o niemal idealnie zrównoważonych popędach, ergo powinien być super łatwy do szkolenia i w ogóle pupilek szkoleniowca. Chłe chłe chłe. 
Co prowadzi mnie do konkluzji, że chyba popędy nie wyczerpują tematu, bo jakoś Sunday szkoliło mi się łatwo, lekko i przyjemnie (mimo przejściowego kryzysu spowodowanego odkryciem przez nią bażantów), a z Vigockim, mimo jego ogromnej łatwości uczenia się, co jakiś czas jednak skłonna jestem walić głową w mur :) oraz miewam trudności w życiu codziennym, bo chce zjeść kelnera w wiedeńskiej kawiarni... (no tak, kelner dziwny był, jako i kawiarnia).

22:04, orvokki , News
Link Komentarze (2) »
piątek, 11 kwietnia 2008
Z cyklu dziecko i pies
Czyli kto z kim przestaje...
 
darmowy hosting obrazków
 
 
Takim się staje, czyli perfekcyjna spanielowa mina:
 
darmowy hosting obrazków

Ale to jeszcze nic. Sergiusz przez mimikrę nauczył się też aportować:
 
darmowy hosting obrazków
 
Bądź jak bullterrier!
 
darmowy hosting obrazków
22:26, orvokki , News
Link Komentarze (4) »
środa, 09 kwietnia 2008
Jeszcze więcej pyreczków

Pyreczki są super, a Marysia robi im piękne zdjęcia, więc nie mogę się powstrzymać:

 


21:53, orvokki , News
Link Komentarze (1) »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Pyreczki :)

Zdjęcia i komentarz - Maria Pajzderska :) 

Pieseczki - siad i patrzeć na pańcie!


Patrzymy! Patrzymy!


Dobra mała - spadaj!


Tak jest!

19:29, orvokki , News
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Kwalifikacje na MŚ 2008 - Płock
W miniony weekend zaliczyliśmy pierwsze w tym roku zawody na świeżym powietrzu. W niedzielę to ono nawet było jakby za świeże, to powietrze, plus orzeźwiająca mrzawka, ale nie przeszkodziło nam to ani dobrze się bawić, ani wygrywać :multi:
W sobotę Vigo w pięknym stylu pokonał torek w 2 - zobacz filmik. Na filmiku wygląda jakby zaliczył strefę zejściową na kładce, ale sędzia nam policzył za to 5 pkt karnych. Za to Vigo osiągnął tu prędkość 5,7 m/sek (tak naprawdę to chyba trochę mniej, bo sędzia mierzył tor z dużymi łukami, ale i tak widać, że pyrek popierdala, za przeproszeniem).
Sunday w open agility ominęła mi tyczkę w slalomie :crazyeye:, czego nie zrobiła nigdy wcześniej... no cóż, zawsze musi być ten pierwszy raz (i oby ostatni), za to zrehabilitowała się w jumpingu. Za to w niedzielę miała 3. miejsce w SA3, pierwsze miejsce w open agility, drugie miejsce w open jumping (pomimo mojej wywrotki na starcie - zobacz filmik ) i pierwsze za open agility +jumping. Vigo wygrał open jumping - FILMIK
Poza tym jak to zwykle na zawodach spotkałam znajomych, pogadałam, poplotkowałam i pozachwycałam się takim czymś:
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
Biegnę do tej miłej cioci, co daje biszkopciki:
darmowy hosting obrazków
Parę fotek z zawodów:
Kropki na kropkach:
darmowy hosting obrazków
To nie Breska zdemolowała murek, tylko Leszek. Breska jak widać oburzona tym faktem:
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
Przyszła kadra agilitowa, czyli Sergiusz w bagażniku (jak to mój ojciec stwierdził, to jest takie dziecko, że trzeba uważać, żeby mu się aureolka nie przekrzywiła):
darmowy hosting obrazków
21:26, orvokki , News
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2