Proszę o nie kopiowanie zdjęć ani tekstów z bloga. Tworzenie go wymaga czasu i wysiłku z mojej strony - kopiowanie czegokolwiek i publikowanie na innych stronach czy forach internetowych bez mojej wiedzy i zgody jest po prostu kradzieżą.

Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu
10 rad, jak zostać Mistrzem Świata Agility :o)

Wielkie podziękowania dla Silvii Trkman za zgodę na tłumaczenie i opublikowanie tutaj tekstu jej autorstwa zamieszczonego na jej stronie internetowej w dziale szkolenie.

"Wiele osób pytało mnie, dlaczego nie napiszę książki… Oto odpowiedź: ponieważ mogę powiedzieć wszystko, co uważam za ważne, żeby odnieść sukces w agility, w następujących dziesięciu punktach:

  1. Zbuduj mocną, opartą na zaufaniu więź ze swoim psem.
  2. Zadbaj o kondycję swojego psa: moje psy codziennie mają przynajmniej 2 godzinny spacer bez smyczy po lesie, a co weekend kilkugodzinny wypad w góry.
  3. Ucz swojego psa sztuczek – tylu, ile tylko zdołasz wymyślić. Dzięki temu Ty staniesz się dobrym nauczycielem, Twój pies nauczy się jak się uczyć, jak również tego, że nauka jest przyjemna i że przyjemna jest praca z Tobą. Pozytywnym efektem ubocznym jest doskonała świadomość ciała; Twój pies nauczy się, jak używać całego ciała. Gwarantuję Ci, że jeśli nauczysz swojego psa 100 sztuczek, nie będziesz mieć żadnych problemów ze skakaniem. Świadomość zadu i całego ciała, równowaga, siła, energia, giętkość i sprawność, którą mogą się poszczycić moje psy, to wszystko skutek nauki sztuczek. Sztuczek nigdy za wiele. Jeśli brak Ci pomysłów, zerknij do zakładki Videos.
  4. Ucz swojego psa posłuszeństwa, oczywiście tak by pracował radośnie i z werwą. Bardzo łatwo jest zmotywować psa przez 30 sekund na torze agility. Dużo trudniej zrobić tak, by pies był zmotywowany chodząc przez dłuższy czas przy nodze. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak motywować psa, zajmij się obedience. Jeśli potrafisz sprawić, by długie chodzenie przy nodze sprawiało Twojemu psu frajdę, sprawienie, by bawiło go agility, będzie dla Ciebie bułką z masłem.
  5. Zbuduj pewność siebie swojego psa. Tylko pewny siebie pies ośmieli się biec tak szybko, jak potrafi. Musisz przekonać swojego psa, że jest Mistrzem Świata, zanim jeszcze przeskoczy choć jedną przeszkodę.
  6. Nie bój się robić rzeczy po swojemu. Książki, filmy i seminaria szkoleniowe są użyteczne, ale nikt nie zna Twojego psa tak dobrze jak Ty, zwłaszcza po tym, jak go nauczyłeś tych 100 sztuczek, chodziłeś z nim codziennie na długie spacery i bawiłeś się z nim każdego dnia. Zaufaj swojej intuicji i rób to, co TY uznasz za najlepsze dla swojego psa. Unikaj tych, którzy twierdzą, że jest tylko jeden dobry sposób. Nie ufaj tym, którzy usiłują Ci wmówić, że musisz mieć określoną psa określonej rasy/ metodę/ sposób prowadzenia/ video, by odnieść sukces. Mówiono Ci, że pies musi dobrze zostawać na starcie? Cóż, wygrałam mniej więcej 90% wszystkich biegów z La. A ona nie zostaje...
  7. Jeśli coś pójdzie nie tak, pamiętaj to jest Twój błąd, albo w prowadzeniu psa, albo w szkoleniu. Dobrze to wiedzieć, dzięki temu możesz też sam to poprawić. Gdyby to była wina psa, byłoby to znacznie trudniejsze. Na szczęście psy, w odróżnieniu od ludzi, nie popełniają błędów.
  8. Nigdy nie zapominaj, że wyniki nie mają znaczenia. Ponieważ moje psy są tak szybkie, mogę wygrać nawet po kiepskim biegu. A czasem zdarzy się dyskwalifikacja, ale to nie znaczy, że reszta biegu nie była idealna. I komu przeszkadza, że pobiegliśmy nie na tę przeszkodę, co trzeba? Każdemu psu się to zdarza – chyba, że przewodnik jest ideałem, a nie znam nikogo takiego.
  9. Pies pracuje najlepiej, kiedy pracuje dla siebie. Nie proś go, żeby raczył z Tobą pracować. Niech praca z Tobą będzie czymś tak fajnym, że to pies Cię będzie prosił, żebyś chciał z nim pracować…
  10. Chcesz podpowiedzi, jak trenować agility? Jeśli zastosujesz się do wszystkich rad powyżej, agility staje się czymś tak łatwym, że nie będzie Ci to potrzebne. Po prostu idź się świetnie bawić ze swoim psem!"
wtorek, 23 stycznia 2007, orvokki

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Melly, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/10/13 14:20:34
Świetna notka ! Naprawdę , jestem pod wrażeniem . Na pewno strasznie się przyda :-)
Wielkie dzięki :-)
-
szaklyk
2010/04/13 20:17:09
dopiero to wyczaiłam, i bardzo bardzo bardzo to fajne. zapiszę sobie i będę czytać przed każdym treningiem.
-
Gość: Ula, *.dynamic.chello.pl
2011/05/24 23:19:02
Bardzo motywująca notka!! zwłaszcza fragment o zostawaniu na starcie...;-)