Proszę o nie kopiowanie zdjęć ani tekstów z bloga. Tworzenie go wymaga czasu i wysiłku z mojej strony - kopiowanie czegokolwiek i publikowanie na innych stronach czy forach internetowych bez mojej wiedzy i zgody jest po prostu kradzież±.

Napisz do mnie

Blog > Komentarze do wpisu
Hu¶tawka
Ha, zapomniałam opisać, jak Silvia Trkman uczy hu¶tawki.

Cel: pies, który dobiega do końca, zatrzymuje się i czeka, aż hu¶tawka opadnie.

Etap I: oswajanie z ruchem i hałasem. W przypadkach skrajnych lęku przed hałasem klasyczne odwrażliwianie.  W całej reszcie przypadków  unosimy jeden koniec równoważni jakie¶ 10 cm nad ziemię i zachęcamy psa, żeby wskoczył na niego przednimi łapami i ¶ci±gn±ł hu¶tawkę na ziemię. Potem podnosimy hu¶tawkę coraz wyżej (oczywi¶cie  odpowiednio do wzrostu psa) i nagradzamy za łupanie ni± o ziemię.
Ze szczeniaczkami można też ćwiczyć w domu z deseczk±, pod któr± podkładamy na przykład zwinięty ręcznik, żeby się maluch przyzwyczajał, że co¶ mu się rusza pod łapkami.

Etap II: przytrzymujemy górny koniec hu¶tawki i zachęcamy psa, by na ni± wlazł (możemy zostawić na siad przed hu¶tawk± i przywołać do siebie, możemy poprosić pomocnika, by psa przytrzymał). Gdy pies dojdzie do tego miejsca, w którym powinien się zatrzymać (to trochę zależy od wzrostu i masy psa, mały pies powinien doj¶ć do samiutkiego końca, duży może się zatrzymać kawałek wcze¶niej) zaczynamy faszerować psa smakołykami, cały czas trzymaj±c koniec deski. Potem powoli j± opuszczamy, cały czas nagradzaj±c psa smakołykami. Chodzi o to, by pies nauczył się, że warto się spieszyć do końca deski i warto tam chwilę postać :o). Stopniowo możemy hu¶tawkę opuszczać szybciej, wprowadzać lekkie uderzenie na końcu o ziemię etc - ale cały etap przytrzymywania psu hu¶tawki powinien trwać dostatecznie długo, by pies nabrał całkowitej pewno¶ci siebie.
Je¶li na pocz±tku pies nie chce doj¶ć aż do końca hu¶tawki, w porz±dku. Pozwólmy mu to robić we własnym tempie, nagradzaj±c każdy krok we wła¶ciwym kierunku. Absolutnie nie wci±gamy psa na hu¶tawkę, ani fizycznie nie zmuszamy, by na niej pozostał.
czwartek, 30 listopada 2006, orvokki

Polecane wpisy

  • Tyyyyyleeee się działo :)

    Blog ledwie dycha (o ile dycha), tymczasem życie pędzi sobie z zawrotn± prędko¶ci±. Od ostatniego czasu zaliczyli¶my podróże do Luksemburga, do Berlina, nad mor

  • Blogowo filmowo

    Mam niezłe opóĽnienie, bo prawie tygodniowe... W miniony weekend odbyły się drugie kwalifikacje do M¦A. Zawody poprzedziła mała aferka pt. ile wła¶ciwie w tym r

  • A year has passed :).

    A year has passed, weather has changed, but the Pyrsheps are just as funny and crazy :).

Komentarze
2007/02/05 16:18:11
jaa!... tutaj jest wszystko co by tylko można było sobie wymarzyć na pocz±tkach z agility;)

pozdro
Anza